środa, 25 sierpnia 2010

Chinoiserie - tapety


Na początek kilka słów o tym co to jest:

Chinoiserie (fr., dosł. "chińszczyzna", wym. szinuazeri) – eklektyczny styl w sztuce, wzornictwie i architekturze europejskiej nawiązujący do kultury chińskiej. Charakteryzuje się zapożyczaniem chińskich motywów i materiałów, m.in. laki, porcelany itd. Chinoiserie pojawiła się we Francji w połowie XVII wieku. Szybko opanowała Europę, a w XVIII wieku stała się jednym z elementów rokoko. Sama nazwa zaczęła być używana w XVIII wieku.Styl ten wywołany był fascynacją Chinami, której uległa Europa po sukcesie jezuickich misji na dworach dynastii Ming i Qing. Do tego nurtu zalicza się także inspiracje płynące z innych krajów Dalekiego Wschodu, przede wszystkim Japonii.


W ostatnich latach w związku z integracją Chin ze światową gospodarką moda na chinoiserie odżywa. Obecnie dotyczy jednak głównie mebli i wystroju wnętrz. Tak jak w XVII-XVIII wieku, tak i dziś chinoiserie jest jedynie echem daleko wschodniej kultury ( źródło: Wikipedia).


Szukałam takiej tapety od dawna.Egzotycznej, z ptakami i kwiatami , trochę jak tajemniczy ogród. Mam nawet dla niej specjalne miejsce w domu. Szeroki pas naprzeciwko schodzenia ze schodów. 
 Pomimo iż wcześniej nie byłam  zwolenniczką wszelkich tapet  powoli się do nich przekonuję tak jak do fototapet ,które do niedawna kojarzyły się z latami 80-tymi. Technologie poszły do przodu,więc klejenie nie jest już takie męczące.
Te powyżej są przepiękne.
 Zakładam,że są piekielnie drogie. Może coś podobnego?!
Idę szukać:)

3 komentarze:

  1. no to pojechałaś teraz. Naprawdę jesteś jak dobry magazyn wnętrzarski. Super!

    OdpowiedzUsuń
  2. Przestań bo się czerwienię:)

    OdpowiedzUsuń
  3. ;-) nie ma potrzeby, chociaż to dobra reakcja.

    OdpowiedzUsuń